Logo punkta

11 listopada 2019

Zarejestrowanie samochodu: KROK PO KROKU

Zarówno nowe jak i używane pojazdy muszą przejść przez wszystkie formalności, aby móc jeździć po polskich drogach. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie obowiązki ciążą na każdym właścicielu, który właśnie kupił samochód. Zarejestrowanie pojazdu i wyposażenie go w tablice rejestracyjne oraz specjalną nalepkę to konieczności, aby auto zostało dopuszczone do ruchu. 

Zarejestrowanie samochodu: gdzie to zrobić?

Rejestracja auta jest procedurą urzędową. Organami, odpowiedzialnymi za jej przebieg są starości właściwi ze względu na miejsce zamieszkania właściciela lub położenie siedziby firmy. 

Nowy właściciel powinien w ciągu 30-stu dni od momentu kupienia pojazdu pojawić się w starostwie powiatowym, urzędzie miasta (gdy mamy do czynienia z miastem na prawach powiatu), albo urzędzie dzielnicy (dotyczy Warszawy) i zgłosić fakt nabycia auta oraz złożyć wniosek o jego zarejestrowanie. Zazwyczaj jednostką właściwą będzie miejscowy wydział komunikacji. 

Wniosek o rejestrację pojazdu 

Postępowanie rozpoczyna się na wniosek właściciela. W piśmie widnieć powinny szczegółowe informacje na temat samochodu. Jego: marka, model, typ, przeznaczenie, numer VIN, dane dotyczące silnika, numer rejestracyjny, numer karty pojazdu.

Dokument należy wypełnić i dostarczyć do urzędu wraz z wymaganym załącznikami. Należą do nich:

  • dokument tożsamości wnioskodawcy,
  • dokument potwierdzający własność pojazdu,
  • kartę pojazdu,
  • dowód rejestracyjny,
  • dotychczasowe tablice rejestracyjne,
  • potwierdzenie uiszczenia wymaganych opłat,
  • ważna polisa OC, 
  • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym (może być w dowodzie).

W nieco lepszej sytuacji są osoby, które kupują nowe auto prosto z salonu, gdyż w kompletowaniu dokumentów pomoże im diler. Ale w zamian za to, w dostarczonym do urzędu pliku będą musiały znaleźć się: świadectwo dotyczące homologacji oraz informacja dotycząca akcyzy. 

SPRAWDŹ: Rejestracja samochodu - ile to kosztuje?

Co do zasady właściciel pojazdu powinien osobiście stawić się w urzędzie. Jednakże przepisy dopuszczają możliwość dokonania rejestracji przez osobę legitymującą się pisemnym upoważnieniem właściciela. Opłata od pełnomocnictwa wynosi 17 zł. Zwolnienie od obowiązku zapłaty dotyczy tylko najbliższych krewnych i małżonków. 

Ile trwa procedura rejestrowania auta?

Niezwłocznie po przeanalizowaniu dostarczonych przez właściciela dokumentów, urzędnik dokona rejestracji czasowej. Będzie ona ważna 30 dni kalendarzowych. Na ten czas wystawiony zostanie, tak zwany miękki dowód rejestracyjny. W komplecie z dokumentem będą: tablice rejestracyjne oraz nalepka kontrolna. Jest to rozwiązanie, pozwalające na korzystanie z kupionego auta bez konieczności czekania do momentu załatwienia wszystkich formalności. 

Podczas okresu czasowej rejestracji, urzędnicy weryfikują dane, dotyczące auta. Jeśli wszystko jest w porządku, pojazd zostanie zarejestrowany na stałe. Termin ten może ulec przedłużeniu o kolejne 14 dni, ale w dokumentach czasowych musi widnieć stosowna adnotacja. Zainteresowany musi więc udać się do urzędu w celu jej wpisania. Jeżeli tego nie zrobi lub mimo przedłużenia, rejestracja na stałe nie nastąpi, podróżowanie problematycznym samochodem będzie zakazane. 

SPRAWDŹ: Rejestracja samochodu z zagranicy - KROK PO KROKU! 

Ile kosztuje zarejestrowanie samochodu?

Cena uzależniona jest od paru czynników. Pierwszym z nich jest stan auta, czy jest nowe czy używane. Drugi to pochodzenie (z kraju czy z zagranicy). Trzecią kwestią jest typ tablic rejestracyjnych. Te standardowe są tańsze, komplet kosztuje 80 zł. Osoby zainteresowane tablicami indywidualnymi muszą liczyć się z opłatą 1000 zł. Do tego dojdą opłaty poboczne np. opłata ewidencyjna. 

Rejestracja zarówno nowego, jak i używanego samochodu z Polski, ze standardowymi tablicami będzie kosztowała 180,50 zł. Jeśli auto było dotychczas zarejestrowane w tym samym powiecie, kupujący zaoszczędzi, gdyż nie będzie musiał wyrabiać nowego dowodu rejestracyjnego. Z kolei właściciel pojazdu z zagranicy zapłaci więcej. W większości przypadków, gdyż koniecznym będzie wyrobienie i opłacenie karty pojazdu. Suma wydatków może osiągnąć 256 zł (w wersji z standardowymi tablicami). 

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram