To, czy w ogóle możesz wykupić autocasco (AC), zależy od wieku Twojego samochodu. Zastanawiasz się, do ilu lat pojazdu autocasco jest możliwe do wykupienia? Dziś podpowiadamy, jak wybrać dobrowolne ubezpieczenie auta w zależności od tego, czy masz nówkę z salonu, samochód kilkuletni czy kilkunastoletni.
Z zakupem ubezpieczenia AC nie będziesz miał problemu, jeśli zdecydujesz się na zakup nowego samochodu (tutaj sprawdź m.in. ubezpieczenie dealerskie), czy nawet kilkuletniego. Sprawa nieco się komplikuje, gdy auto Twoich marzeń jest kilkunastoletnim, czy jeszcze starszym wytworem motoryzacji. Ubezpieczenie AC dla aut powyżej 10 lat bywa kłopotem.
Co to jest ubezpieczenie AC?
Zanim dowiesz się, do ilu lat pojazdu możliwe jest wykupienie dla niego ubezpieczenia AC, przypomnijmy, czym w ogóle jest ten rodzaj ochrony ubezpieczeniowej.
Otóż AC, w przeciwieństwie do OC, to ubezpieczenie dobrowolne, w ramach którego ubezpieczyciel pokryje Ci koszty naprawy uszkodzeń spowodowanych kolizją, bądź straty spowodowane kradzieżą auta. Wysokość składki zależy m.in. od wartości samochodu (a co za tym idzie do jego wieku) oraz zakresu ochrony ubezpieczeniowej, jaką wybierzesz. Na koszty, jakie poniesiesz, wykupując ubezpieczenie AC, ma także wpływ Twój wiek czy ewentualne zniżki za bezszkodową jazdę.
Według Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Samochodów (ACEA) średni wiek pojazdów w Polsce to 14 lat (średnia dla UE wyniosła 11 lat). Stąd zapewne ubezpieczenie AC samochodu starszego niż 10 lat to w naszym kraju kwestia wciąż aktualna. Ubezpieczyciele coraz częściej są otwarci na indywidualne potrzeby klientów i ubezpieczają także 10-letnie i starsze pojazdy – zwłaszcza jeśli w grę wchodzi kontynuacja ubezpieczenia AC w tym samym towarzystwie.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie autocasco?
Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy, pamiętaj o kilku ważnych aspektach:
- Dowiedz się, czy polisa pokryje tylko szkodę całkowitą, gdy koszt naprawy przekroczy 70% wartości auta, czy także szkodę częściową lub zrekompensuje stratę spowodowaną kradzieżą samochodu. Możesz to sprawdzić w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU).
- Ustal, jaki udział własny będzie zapisany w umowie, tzn. jaką część szkody musisz pokryć z własnej kieszeni. Im wyższy udział własny, tym niższą składkę zapłacisz za AC.
- Zwróć także uwagę, czy w ramach AC auta będziesz mógł skorzystać z usług autoryzowanego warsztatu, jeśli zależy Ci, aby do naprawy użyto oryginalnych części.
- Zweryfikuj, do jakiego wieku auta będzie obowiązywała możliwość korzystania z polisy AC.
Czytaj także: Ubezpieczenie AC – 8 pułapek, które grożą marnym odszkodowaniem
Ubezpieczenie nowego samochodu z salonu
O ubezpieczeniu AC na pewno warto pomyśleć, gdy kupujesz nowe auto z salonu, którego wartość jest znaczna. Tu masz dwa wyjścia:
- pakiet dealerski (ubezpieczenie dealerskie), czyli ubezpieczenie OC/AC/NW oferowane tylko za pośrednictwem salonu sprzedającego nowe samochody,
- wykupienie ubezpieczenia samochodu na własną rękę.
Pierwszy wariant, czyli ubezpieczenie dealerskie, ma tę zaletę, że dostajesz od razu pełny pakiet ubezpieczeń. Ubezpieczenie dealerskie ma jednak też i wady, jak brak możliwości wyboru firmy ubezpieczeniowej, czy swobody regulacji warunków ubezpieczenia.
Jeśli nie chcesz wiązać się umową z ubezpieczycielem, którego narzuca Ci przez ubezpieczenie dealerskie salon samochodowy, możesz znaleźć ubezpieczenie nowego samochodu samodzielnie.
W przypadku nowych samochodów, jeśli ukradną Ci auto np. 11 miesięcy po podpisaniu umowy ubezpieczeniowej, towarzystwo wypłaca kwotę, za jaką kupiłeś auto w salonie.
Co więcej, wykupując ubezpieczenie nowego auta, możesz zdecydować się na gwarancję utrzymania wartości fakturowej pojazdu przez trzy lata – wtedy za kradzież w trzecim roku od podpisania umowy ubezpieczyciel wypłaci Ci również kwotę, za jaką kupiłeś samochód. A ile kosztuje AC nowego samochodu? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym kalkulatorze.
Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy kupujesz auto na kredyt. Wówczas bank będzie od Ciebie wymagał cesji polisy AC podczas zawierania umowy kredytu. Powinieneś wtedy zadbać, by polisa została wzbogacona o zapis dotyczący ryzyka kradzieży pojazdu. Zwykle bank określa minimalny wymagany do umowy kredytowej zakres ubezpieczenia AC i możesz być pewny, że zaproponuje Ci cały pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych. Pamiętaj jednak, że nie masz obowiązku zakupu ubezpieczenia w banku, który udziela Ci kredytu. Jeśli nie jest to Twoja pierwsza polisa, rozważ, czy bardziej opłacalne nie okaże się podpisanie umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym, z którego usług korzystałeś do tej pory.
Czytaj także: Ubezpieczenie samochodu na kredyt – gdy bank jest współwłaścicielem Twojego auta
Autocasco auta kilkuletniego – ubezpieczenie AC do ilu lat?
Im starszy samochód, tym mniejszy wybór ubezpieczycieli, którzy udzielą Ci ochrony w ramach AC. Jednak z kilkuletnim samochodem nie będziesz mieć problemu. Pamiętaj jednak, że wartość auta z roku na rok spada, więc może niekoniecznie trzeba inwestować w pełny zakres ubezpieczenia AC.
Ubezpieczyciele często oferują właścicielom starszych samochodów – kilkuletnich, a także tych ponad 10-letnich – tzw. minicasco, które obejmuje mniejszy zakres ubezpieczenia niż pełne AC. W konsekwencji jest tańsza opcja, ale zwykle gwarantuje wypłatę odszkodowania tylko w przypadku kradzieży auta lub ewentualnie całkowitego zniszczenia. Część firm ubezpieczeniowych proponuje klientom zniżki, jeśli minicasco wykupią wraz z ubezpieczeniem OC i NNW. Przy zawieraniu umowy trzeba zwrócić uwagę na zakres ubezpieczenia oraz wysokość amortyzacji części zamiennych stosowanych przy likwidacji szkody.
Dla przykładu:
- Compensa w ramach AC Mini wypłaci odszkodowanie, tylko jeśli do uszkodzenia pojazdu doszło w wyniku kolizji z innym pojazdem w ruchu drogowym, a zdarzenie miało miejsce na terytorium Polski.
- AXA Direct właścicielom starszych samochodów proponuje alternatywę dla AC – ubezpieczenie „P-KR i Szyby”. Zadziała ono wówczas gdy samochód ulegnie spaleniu, a źródłem ognia będą czynniki zewnętrzne (np. podpalenie) lub wewnętrzne (np. samozapłon). Składnikiem tego ubezpieczenia jest ochrona szyb. Gwarantuje ona bezgotówkową naprawę lub wymianę uszkodzonej szyby czołowej, bocznej oraz tylnej w sieci warsztatów współpracujących z ubezpieczycielem.
Czytaj także: Minicasco – czym różni się od AC? Czy to się opłaca?
A teraz najistotniejsze – ubezpieczyciele stosują wewnętrzne ograniczenia dotyczące tego, do ilu lat samochodu można wykupić ubezpieczenie autocasco. Sprawdź poniżej, czy możliwe jest ubezpieczenie AC samochodu powyżej 10 lat i do jakiego wieku auta masz możliwość skorzystania z polisy.
Ubezpieczenie AC – do ilu lat można wykupić:
- 10 lat – PZU, Compensa, Allianz
- 12 lat – InterRisk, HDI, Concordia, Proama, Benefia
- 13 lat – Generali
- 15 lat – Uniqa, MTU, Gothaer, Link4, AXA Direct, Aviva (obecnie Allianz), You Can Drive
Ubezpieczenie AC używanego auta kilkunastoletniego
O ile 10-letnie samochody nie będą jeszcze stanowić większego kłopotu dla ubezpieczycieli, o tyle te powyżej 10 lat już mogą. Najczęściej ubezpieczenie AC kilkunastoletniego auta jest proponowane w wersji podstawowej, a odszkodowanie pomniejszone o udział własny, czyli około 10-20 proc. Często też ubezpieczyciel zastrzega w umowie, że za części użyte do naprawy powypadkowej zapłaci tylko od 20 do 40 proc. ich wartości. Resztę będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. W efekcie wypłacone odszkodowanie pokryje tylko pewną część ogólnej wartości szkody.
Mimo to zakup AC dla używanego auta, także tego, które ma ponad 10 lat, to z pewnością mniejszy wydatek niż naprawa uszkodzenia wyłącznie na własny koszt. Tym bardziej że część ubezpieczycieli jest elastyczna. Coraz częściej dostosowuje się do potrzeb rynku, uwzględniając wiek samochodów jeżdżących po polskich drogach.
Jeśli poszukujesz dobrego ubezpieczenia auta, skorzystaj z internetowej porównywarki ubezpieczeń. Także jeśli ma to być ubezpieczenie AC dla aut powyżej 10 lat. Będziesz mógł dobrać sobie taki zakres ubezpieczenia, jaki Cię interesuje i od razu zakupić online polisę OC lub OC+AC.
Aviva i Allianz razem od 2 lipca! Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką! |
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 r. Aviva i Allianz łączą się pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas! |
Podsumowanie
- To, czy w ogóle możesz wykupić autocasco (AC), zależy od wieku Twojego samochodu.
- Maksymalny wiek aut ubezpieczanych w zakresie AC to 15 lat (np. w AXA Direct, Link4 czy Aviva)
- Średni wiek samochodu zarejestrowanego w Polsce to 12 lat.
- Jeśli szukasz ubezpieczenia auta nowego, to masz wybór pomiędzy pakietem dealerskim a samodzielnym poszukiwaniem polisy.
- Ubezpieczenie auta kilkuletniego: zastanów się, czy potrzebujesz pełnego AC, czy może wystarczy Ci polisa typu minicasco.
- Ubezpieczenie auta kilkunastoletniego (AC) nie w każdej firmie w ogóle jest możliwe. Jeśli Twój samochód ma więcej niż 15 lat, możesz wykupić AC tylko jako kontynuację polisy u tego samego ubezpieczyciela.
- Jeśli poszukujesz dobrego ubezpieczenia auta, skorzystaj z internetowej porównywarki ubezpieczeń.

Redaktor Punkta
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Artykuł, który czytasz został napisany przez jednego z ekspertów multiagencji Punkta. Staramy się przekazać całą naszą wiedzę na temat polis oraz towarzystw ubezpieczeniowych, aby świat ubezpieczeń stał się dla Ciebie jasny i zrozumiały.
Najnowsze artykuły

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Jeśli używasz prywatnego samochodu do celów służbowych, prawdopodobnie przysługuje ci kilometrówka. Rozwiązanie pozwala zwrócić pracownikowi wydatki związane z użyciem w pracy swojego auta. Kilometrówkę oblicza się na podstawie stawki za kilometr. Od 17 stycznia 2023 roku doszło do jej podwyższenia. Dowiedz się, jak przebiega rozliczenie kilometrówki samochodu prywatnego w 2023 roku.

Zakup samochodu to powód do radości. Po sfinalizowaniu transakcji nie można jednak zapomnieć o formalnościach, które czekają na nowego właściciela. Niedopełnienie obowiązków może się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Sprawdź, jakie formalności przy kupnie samochodu są niezbędne.

Strefa zamieszkania to miejsce, które z założenia ma być obszarem bezpiecznym, gdzie panuje ogólny ład i porządek umożliwiające komfortowe życie mieszkańców okolicznych budynków. Z tych względów obowiązują tam określone przepisy. Sprawdź, czy parkowanie w strefie zamieszkania jest dozwolone.
Najchętniej czytane

Korek. Cenny czas ucieka, a samochody nie jadą. Jedni zmieniają pas ruchu, na siłę wciskając się między auta, drudzy próbują ominąć zator poboczem lub chodnikiem. W takich nerwowych sytuacjach łatwo o stłuczkę, która dodatkowo zablokuje spieszących się kierowców. Ale co dalej? Czy wystarczy spisać oświadczenie sprawcy kolizji, czy lepiej wezwać drogówkę? Odpowiadamy!

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC zmieniają się dynamicznie. Porównując wysokość składki u różnych ubezpieczycieli, możesz oszczędzić nawet kilkaset złotych. Poznaj nasz ranking ubezpieczeń OC z sierpnia 2023 roku i sprawdź, gdzie można było kupić najtańsze ubezpieczenie OC w tym okresie.

Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.