Wypowiedzenie OC przez nabywcę. Jak wypowiedzieć OC i znaleźć lepszą ofertę?

Aktualizacja:
wypowiedzenie umowy OC

Jesteś nabywcą pojazdu i znalazłeś lepszą ofertę ubezpieczenia. Nie musisz być skazany na jedno towarzystwo ubezpieczeniowe, jeśli przestało Ci odpowiadać. Wypowiedzenie umowy OC jest proste. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wypowiedzenie OC przez nabywcę – kiedy można to zrobić?

Jako właściciel pojazdu nie jesteś skazany na jedno towarzystwo ubezpieczeniowe. Możesz w dowolnym momencie wypowiedzieć swoją umowę OC. Firmy są w stanie zaproponować różne zniżki – warto porównać oferty i wybrać najbardziej korzystną dla siebie opcję. Oferty najlepiej przeglądać przynajmniej co kilka miesięcy, by nie przepłacać.

Jeżeli już dokonałeś takiego researchu i jesteś zdecydowany na wypowiedzenie swojej obecnej umowy OC – pokażemy Ci, od czego zacząć.

Nie martw się formalnościami

Wypowiedzenie umowy OC przez nabywcę jest bardzo proste. Nie musisz obawiać się żadnych skomplikowanych formalności. Wystarczy, że dostarczysz osobiście lub listownie wypowiedzenie umowy do siedziby ubezpieczyciela na dzień przed końcem jej trwania.

Nawet w takiej sytuacji nie jesteś jednak skazany na dotychczasowe towarzystwo ubezpieczeniowe. Jeżeli przegapiłeś termin zakończenia umowy, a nie chcesz wiązać się z dotychczasowym ubezpieczycielem na kolejny rok, wykup OC u innego towarzystwa ubezpieczeniowego, a następnie złóż specjalny druk wypowiedzenia OC u ubezpieczyciela, z którego chcesz zrezygnować. Towarzystwo ubezpieczeniowe, z którym zawarłeś nową umowę z pewnością chętnie pomoże Ci w załatwieniu wszystkich niezbędnych formalności i wyda właściwy druk.

Kiedy jeszcze nabywca auta może wypowiedzieć umowę OC?

Jeżeli kupujesz używane auto z aktualnym ubezpieczeniem, możesz wypowiedzieć umowę w dowolnym momencie. Musisz jednak pamiętać, że umowa OC podpisana przez poprzedniego właściciela pojazdu nie przedłuża się w sposób automatyczny. Jeżeli jej nie przedłużysz, będziesz jeździć bez ważnego ubezpieczenia.

Umowę OC musisz wypowiedzieć w przypadku wyrejestrowania auta, czyli gdy utracisz pojazd lub zarejestrujesz go za granicą. Gdy polisa została zawarta na odległość – przez telefon lub Internet, masz 30 dni na odstąpienie od tej umowy.

Pamiętaj o terminach

Wypowiedzenie umowy OC nabywcy pojazdu to nic trudnego. Musisz jednak pamiętać o podstawowych terminach. Jeżeli chcesz wypowiedzieć kończącą się umowę, wypowiedzenie musi znaleźć się w siedzibie ubezpieczyciela przynajmniej dzień przed jej zakończeniem. W przypadku wysłania listu Pocztą Polską decyduje data stempla pocztowego. Zasada ta nie dotyczy wysłania umowy w żaden inny sposób, np. za pośrednictwem firmy kurierskiej.

Umowę przedłużoną automatycznie możesz wypowiedzieć w dowolnym momencie, tak samo jak polisę OC, która przeszła na Ciebie po zakupie pojazdu. Tylko musisz mieć zawartą polisę w innym towarzystwie. Z chwilą wyrejestrowaniu pojazdu umowa OC ulega rozwiązaniu i powinieneś powiadomić o tym ubezpieczyciela.

Na wypowiedzenie polisy zawartej na odległość masz trzydzieści dni od daty jej podpisania.

Jeżeli sam sprzedałeś auto z ważnym OC, powinieneś powiadomić o tym ubezpieczyciela w ciągu 14 dni od daty sprzedaży.

Jak dostarczyć ubezpieczycielowi wypowiedzenie umowy OC nabywcy?

Najlepiej dostarcz wypowiedzenie OC osobiście do siedziby ubezpieczyciela lub wyślij za potwierdzeniem Pocztą Polską. Jeżeli jesteś pewien, że nie przegapisz terminu, możesz skorzystać również z usług kuriera. Niektóre firmy ubezpieczeniowe godzą się także na przesyłanie umów drogą mailową.

Wypowiedzenie umowy OC nabywcy jest bardzo proste – wystarczy, że będziesz postępować zgodnie z naszymi wskazówkami. Przeglądaj i porównuj na bieżąco oferty firm ubezpieczeniowych.

Gdy odkryjesz, że inny ubezpieczyciel jest w stanie zapewnić Ci lepszą cenę, skorzystaj z możliwości wypowiedzenia umowy przez nabywcę. Nie ma na co czekać!

Podsumowanie

  • Jako właściciel pojazdu nie jesteś skazany na jedno towarzystwo ubezpieczeniowe.
  • Wystarczy, że dostarczysz osobiście lub listownie wypowiedzenie umowy do siedziby ubezpieczyciela na dzień przed końcem jej trwania.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
12 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek
Tomek
5 lat temu

Czy po zakupie pojazdu można wypowiedzieć umowę OC zbywcy ze skutkiem na dowolny dzień? Np. złożyć wypowiedzenie 1 czerwca ze skutkiem na dzień 1 lipca, ponieważ od tego dnia będę miał zakupioną polisę w innym TU?

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Tomek

Teoretycznie nie ma przeciwwskazań, ale w treści wypowiedzenia należy wyraźnie zaznaczyć daty o jakich mowa i wyraźnie napisać, że wnosi Pan o rozwiązanie umowy wraz z dniem 1 lipca.

Doris
Doris
5 lat temu

Witam, rok temu (czerwiec 2016) zawarłam umowę ubezpieczenia na samochód którego ja nie jestem właścicielem. Teraz okazało się że tamten właściciel sprzedał samochód nie wypowiadając umowy oc A nowy wykupił ubezpieczenie w innym Tu . Teraz ja dostaje wezwania do zapłaty na umowę ubezpieczenia które przedłużyło się automatycznie. Co w tej sytuacji czy teraz mogę ta umowę wypowiedzieć bez żadnych konsekwencji. Zaznaczę ze osobą której wyświadczyłam tą niedźwiedzią przysługę odmówiła inf na temat tego kiedy auto zostało sprzedane

Urszula Borowiecka
Urszula Borowiecka
5 lat temu
Reply to  Doris

Poniższy link pozwoli Pani na ustalenie daty sprzedaży auta: https://historiapojazdu.gov.pl/. Jeżeli do sprzedaży doszło przed wznowieniem polisy, oznacza to, że polisa nie powinna byłą przedłużyć się automatycznie. Zatem, w pierwszej kolejności sugeruję sprawdzić historię pojazdu.

Marta
Marta
4 lat temu

Zakupiłam samochód z ubezpieczeniem ważnym do 29 marca (czyli za 13 dni się kończy ubezpieczenie) czy jak zrobię ubezpieczenie na siebie w innej firmie to muszę wypowiedzieć polisę zbywcy??

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Marta

Jeżeli auto zostało zakupione, to OC po poprzednim właścicielu nie przedłuży się automatycznie. Wygaśnie na sam koniec okresu ubezpieczenia. Jeśli chce Pani wcześniej zakupić ubezpieczenie na siebie i zrezygnować z ubezpieczenia po zbywcy, to może Pani wypowiedzieć zgodnie z artykułem 31 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Darek
Darek
4 lat temu

Witam
Już nic nie rozumiem z tego artykułu. Najpierw piszecie, że
” Jeżeli tego nie zrobisz, umowa przedłuży się automatycznie.”
a później
„Musisz jednak pamiętać, że umowa OC podpisana przez poprzedniego właściciela pojazdu nie przedłuża się w sposób automatyczny.”

to w końcu się odnawia czy nie ?, trzeba wypowiadać czy nie trzeba na koniec umowy zawartej przez poprzedniego właściciela

Pozdrawiam
Darek

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
4 lat temu
Reply to  Darek

Dzień dobry, umowa poprzedniego właściciela nie odnowi się automatycznie i nie ma potrzeby jej wypowiadania. Dziękuję za zwrócenie uwagi na błąd w artykule, zostanie on niezwłocznie poprawiony.

Sławek
Sławek
3 lat temu

A co z ubezpieczeniem które nie było opłacone przez poprzedniego właściciela. Czy ja jako nowy właściciel auta muszę spłacić zaległości .

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Sławek

Dzień dobry, odpowiada Pan za płatność polisy od dnia nabycia pojazdu.

Łukasz
Łukasz
3 lat temu

Witam.
Po zakupie samochodu, przepisałem OC w PZU na siebie ponieważ było jeszcze kilka miesięcy do końca. Czy po takim zabiegu, na koniec okresu ubezpieczenia nadal nie muszę go wypowiadać?

pozdrawiam

Rafał Kalinowski
Rafał Kalinowski
3 lat temu
Reply to  Łukasz

Dzień dobry, jeśli ubezpieczenie jest po zbywcy, to nie trzeba go wypowiadać. Nawet po przepisaniu ubezpieczenie nie odnowi się automatycznie.