Logo punkta

26 listopada 2019

Autocasco od A do Z: co obejmuje AC, dlaczego warto je mieć?

Najprościej rzecz biorąc zakres ubezpieczenia OC dotyczy uszkodzenia cudzego auta a zakres AC Twojego. Ubezpieczenie OC ma pokryć szkody spowodowanego z Twojej winy i właśnie dlatego jest obowiązkowe, aby poszkodowani w kolizjach mogli przywrócić swoje auta do stanu sprzed wypadku. Co obejmuje AC? Dlaczego warto je wybrać i jak?

Ubezpieczenie AC - co to jest?

Jak wspomnieliśmy ubezpieczenie autocasco to dobrowolne ubezpieczenie samochodu na wypadek jego uszkodzenia. W przywołanym wcześniej przykładzie, gdy zdarzy się kolizja z Twojej winy to Twoje ubezpieczenie OC pokryje straty, które spowodowałeś na cudzym pojeździe. AC jest dla Ciebie a konkretnie Twojego pojazdu. Nie ważne, że kolizja zdarzyła się z Twojej winy. Co nie znaczy, że zakres ubezpieczenia tego typu obejmuje wszystkie możliwe zdarzenia. A więc dokładnie co obejmuje AC?

SPRAWDŹ: Najtańsze AC: jak chronić auto i nie przepłacać? 

Co obejmuje AC?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe tworzy własną ofertę i jedna może różnić się od drugiej w bardzo dużym stopniu. Dokładnie co obejmuje ubezpieczenie AC wybrane przez Ciebie przeczytasz w ogólnych warunkach umowy. Jednak wszystkie te ubezpieczenia mają wspólną zasadę. Generalnie autocasco chroni przed utratą lub zniszczeniem auta oraz jego wyposażenie. Uszkodzenie może powstać na drodze, czyli w wyniku wypadku czy kolizji. Może też się stać podczas postoju, na przykład gdy zaparkowane aut zostanie uszkodzone w trakcie parkowania przez inny pojazd albo celowo zniszczone przez chuliganów. Co obejmuje autocasco, zależy od opcji. Możesz wybrać taką, gdzie także zniszczenie pojazdu przez działania przyrody (burza, grad, wichura) zostanie objęte odszkodowaniem.

Zakres to jedno, ale są sytuacje, w których przez swoje niedopatrzenie możesz utracić prawo do odszkodowania z tytułu AC. Najczęstsze z nich to:

 

  • prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu lub środków odurzających;
  • pozostawienie kluczyków w stacyjce. W takim wypadku, gdy auto zostanie skradzione nie otrzymasz odszkodowania;
  • brak drugiego kompletu kluczyków. Większość ubezpieczycieli wymaga, aby właściciel posiadał dwa komplety kluczyków. Jeśli kupiłeś auto używane, z jednym kompletem i podpisałeś umowę na AC, w którym zobowiązałeś się mieć dwa, w razie kradzieży pozbawisz się odszkodowania;
  • jeśli uszkodzenie auta nastąpi w wyniku awarii, która nie została na czas wykryta bo nie wykonałeś w terminie obowiązkowego przeglądu stanu technicznego auta, także możesz nie otrzymać rekompensaty za naprawę.

Zakres AC - kto może, a kto powinien się ubezpieczyć?

Wiesz jak działa ubezpieczenie AC, co pokrywa. Czy powinieneś się na nie zdecydować? To oczywiście Twoja decyzja. Poza autami, które z racji wieku są wykluczone z takiej możliwości każdy pojazd można objąć AC. Najbardziej wskazane jest to w wypadku nowych aut, kupionych prosto z salonu, bo ich właściciele mają najwięcej do stracenia. W ogóle im droższa albo popularniejsza marka samochodu, przez co bardziej narażona na kradzież, tym mocniej należy rozważyć wykupienie takiego ubezpieczenia. Gdy samochód jest Twoim narzędziem pracy i jego utrata oznacza niemożność wykonywania zawodu też warto wykupić AC. W przypadku aut leasingowanych AC jest właściwie obowiązkowe, bo leasingodawca jako właściciel auta, chce się zabezpieczyć. Często też oferuje ubezpieczenie w pakiecie razem z ofertą leasingową. Niekoniecznie musi to być dla Ciebie korzystne. Najlepiej porównaj ofertę z wynikami z naszej wyszukiwarki.

SPRAWDŹ: Szkoda z AC: termin zgłaszania szkody z Autocasco! 

Porównanie autocasco: sprawdź co obejmuje AC! 

Wiesz już co jest ubezpieczenie AC, co obejmuje. Ale jak wybrać najlepsze? Zacznij od ustalenia, co jest dla Ciebie ważne. Podejmuj decyzję, czy chcesz skorzystać z pełnego AC, czy może z Minicasco? Zastanów się, czy Twoje auto spełnia warunki do ubezpieczenia (na przykład dwa kluczyki). Jakie uszkodzenia czy utratę auta uważasz za najbardziej prawdopodobne. To wszystko pozwoli Ci wybrać najlepszą ofertę z zaproponowanych. Korzystając z naszej wyszukiwarki ofert otrzymasz wiele propozycji. Jeśli kończy Ci się OC warto sprawdzić, czy w pakiecie nie będzie taniej. Także za pomocą Punkta.pl

 

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram