Logo punkta

21 sierpnia 2019

Ile kosztuje ubezpieczenie AC? Ceny Autocasco

Ubezpieczenie dobrowolne czyli jakie

Dowolność związana z ubezpieczeniem AC dotyczy zarówno klientów, jak i firm ubezpieczeniowych. Ci pierwsi mogą, ale nie muszą interesować się omawianą formą asekuracji. Surowo karane jest tylko nieposiadanie OC. Z kolei ubezpieczyciele mogą kształtować oferty dotyczące AC według własnego uznania. Ustawodawca nie ingeruje w treść łączącego strony kontraktu. Oczywiście postanowienia polisy AC muszą być zgodne z powszechnie obowiązującym prawem, ale porównując je z precyzyjnymi wytycznymi, dotyczącymi OC, to żadna ingerencja.

Przed czym chroni ubezpieczenie Autocasco?

Wykupiona polisa AC zapewnia, że ubezpieczający otrzyma odszkodowanie w razie wystąpienia wspominanego w umowie zdarzenia losowego. Asekuracja co do zasady działa także, w sytuacjach, które wydarzą się z winy właściciela auta. Ochrona, o której mowa może dotyczyć: kradzieży, działań osób trzecich czy skutków kataklizmów. Szczegółowe postanowienia polisy, w tym prawa i obowiązki każdej ze stron wraz z wyłączeniami, zawiera dokument noszący miano Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Warto się z nim zapoznać już na etapie porównywania ofert. Może się okazać, że upatrzona opcja nie będzie miała zastosowania w twoim przypadku.

Co do zasady im mniej przypadków objętych ochroną tym polisa jest tańsza. W przypadku AC nie cena jest najistotniejsza a dopasowanie. Po co ci polisa, która nie chroni aut pozostawionych na niestrzeżonych parkingach, jeśli przez większość czasu właśnie w takich miejscach parkujesz?

Którą polisę AC wybrać

Przy dobieraniu ubezpieczenia AC znaczące są: dane pojazdu oraz historia jazdy jego właściciela. Ewentualne zniżki także są brane pod uwagę. Trzeba mieć jednak świadomość, że im starsze auto, tym ubezpieczenie AC mniej się opłaca.

Podczas porównywania polis, skup się na przysługujących ci prawach i wynikających z nich korzyściach. Zaraz po paragrafach dotyczących przypadków, w których będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie, przeanalizuj proponowany sposób naprawy pojazdu. Najwygodniejszą opcją jest bezgotówkowa likwidacja szkody we wskazanym warsztacie.  Ale pojawiają się też propozycje naprawy w oparciu o kosztorys. Następnie zwróć uwagę na używane podczas naprawy części. Wbrew twoim oczekiwaniom, nie muszą być to części oryginalne. Niektóre firmy stosują zamienniki. Często korzystne cenowo oferty przewidują udział własny w likwidacji szkody. Ważne są także postanowienia dotyczące amortyzacji części i sposobu jej naliczania. A także prawa do otrzymania auta zastępczego.

Wszystkie wyżej wymienione kwestie wpływają na ostateczną cenę ubezpieczenia.

A może minicasco?

Zależy ci na dodatkowej ochronie auta, ale masz mocno ograniczony budżet? Minicasco będzie idealnym kompromisem. W ofercie firm ubezpieczeniowych znajduje się produkt, który jest bardzo ograniczoną wersją AC. Ujęta w nim asekuracja działa jedynie w przypadku zaistnienia szkody całkowitej np. kradzieży auta lub zniszczenia przekraczającego 70 proc. wartości pojazdu. Z uwagi na wąski zakres ochrony ceny minicasco są bardzo atrakcyjne.

Autocasco nie tylko na samochód

Ubezpieczenie autocasco nie ogranicza się do samochodów. Ochroną można objąć również inne maszyny poruszające się po drodze. Chęć ubezpieczenia motocykla od kradzieży wcale nie dziwi. Ale zainteresowanie takimi ofertami nie cieszy się zbyt dużą popularnością, dlatego nie każda firma ma je w swojej ofercie. Znalezienie ofert dla jednośladów z pewnością nie będzie łatwe. 

Ile kosztuje ubezpieczenie Autocasco?

To zależy, od twoich potrzeb i możliwości finansowych. W poszukiwaniu najlepszej oferty skorzystaj z internetowej wyszukiwarki.

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram