Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu?

Aktualizacja:

OC to obowiązkowe ubezpieczenie, które jako posiadacz pojazdu musisz wykupić, bo tak stanowi prawo. Niezależnie od stanu technicznego Twojego wehikułu, dopóki go nie wyrejestrujesz, musisz regularnie opłacać OC. Nic nie zwalnia Cię z tego obowiązku. Nawet jeśli planujesz sprzedaż samochodu, jesteś zobowiązany zadbać o ciągłość ochrony. Nawet jeden dzień bez OC to konieczność zapłacenia kary wyższej niż cena rocznej polisy: w 2020 roku będzie to 1040 zł dla posiadaczy samochodów osobowych i 1560 dla właścicieli ciężarówek. A czy jeśli już sprzedasz samochód możesz coś zrobić z polisą? Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu? 

Sprzedaż samochodu a OC

W świetle prawa nie ma możliwości wypowiedzenia OC samochodu, który sprzedałeś. OC „idzie za samochodem”, zatem nowy właściciel ma prawo korzystać z Twojej polisy do końca jej obowiązywania. Oczywiście nie musi – może ubezpieczyć pojazd na własną rękę, jeśli znajdzie korzystniejsze warunki. Wówczas możesz liczyć na odzyskanie ubezpieczenia.

Jednak bez rezygnacji nowego właściciela pojazdu z Twojej polisy odzyskanie OC po sprzedaży samochodu nie jest możliwe.

SPRAWDŹ: Sprzedaż samochodu a OC – co z polisą?

Odzyskanie OC po sprzedaży samochodu: dwa sposoby

Pieniądze wydane na OC samochodu, który właśnie sprzedałeś bądź który chcesz sprzedać, można odzyskać. Jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu? Są na to dwa sposoby! 

  1. Możesz umówić się z nabywcą, że po zarejestrowaniu samochodu jako nowy właściciel wykupi własne OC i zrzeknie się umowy podpisanej przez Ciebie. W ciągu 30 dni musicie razem odwiedzić Twojego ubezpieczyciela i wówczas odzyskasz część składki OC za okres od dnia złożenia rezygnacji do dnia zakończenia ochrony. Tak można zrobić, gdy sprzedajesz samochód osobie, którą znasz i do której masz zaufanie.
  2. Możesz wyliczyć, ile kosztuje polisa od dnia sprzedaży do dnia zakończenia ochrony i tę kwotę doliczyć do ceny samochodu. 

W każdym przypadku pamiętaj, aby koniecznie poinformować o sprzedaży pojazdu Twojego ubezpieczyciela. Jeśli tego nie zrobisz, polisa przedłuży się automatycznie na kolejny rok, obligując Cię do zapłacenia składki. A jeśli nowy właściciel spowoduje szkodę komunikacyjną, wymagającą poniesienia własnych kosztów, możesz zostać nimi obciążony.

SPRAWDŹ: Sprzedaż samochodu 2019 – formalności

Nie przepłacaj za OC, wybierz najtańsze ubezpieczenie

OC jest obowiązkowe, a jego zakres określa ustawa, zatem każdy ubezpieczyciel oferuje dokładnie to samo. Nie ma sensu kupować drogiego OC, a już na pewno nie wtedy, kiedy planujesz sprzedać samochód. Dobre OC to tanie OC, a najlepsze, czyli najtańsze, znajdziesz dzięki internetowej porównywarce punkta.pl.

Po uzupełnieniu pól prostego i czytelnego formularza otrzymasz kilkanaście ofert z różnych towarzystw. Wybierz po prostu najtańszą. Polisa i tak podlega rekalkulacji na podstawie danych nowego właściciela pojazdu. Jeśli sprzedałeś samochód młodemu kierowcy bez doświadczenia, ubezpieczyciel najprawdopodobniej podniesie mu składkę. 

Jeżeli masz w planach kupno nowego pojazdu, rozejrzyj się wcześniej za OC. Skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń, która umożliwi Ci znalezienie najtańszego OC z najlepszym zakresem ochrony. Warto zdecydować się na polisę OC z Zieloną Kartą bądź ochroną zniżek. 

Podsumowanie

Wykupiłeś obowiązkowe OC, a kilka tygodni później zdecydowałeś się sprzedać samochód. Miło byłoby odzyskać pieniądze, które wydałeś na ubezpieczenie. Sprawdź, jak odzyskać OC po sprzedaży samochodu!

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

(Brak ocen)
Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments