Logo punkta

15 listopada 2019

Sprzedaż auta a OC: co z OC po sprzedaży samochodu?

Sprzedaż auta a ubezpieczenie

Kiedy już transakcja przeprowadzona została pomyślnie i sporządzono umowę sprzedaży w dwóch egzemplarzach, były właściciel musi załatwić jeszcze dwie ważne sprawy. Po pierwsze zgłosić zbycie pojazdu, a po drugie poinformować swojego dotychczasowego ubezpieczyciela o sprzedaży auta w ciągu 14 dni. Jeśli tego nie zrobi po tym, jak nastąpiła sprzedaż auta, ubezpieczenie OC może zostać wznowione na kolejny rok i trzeba będzie odkręcać kłopotliwą sprawę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Przedtem jednak sprzedający musi przekazać nowemu właścicielowi dokument ubezpieczenia OC po sprzedaży samochodu. Zgodnie z Ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umowy OC przy sprzedaży samochodu przechodzą na nabywcę.   

Sprzedaż auta a OC - jak sprawdzić ubezpieczenie pojazdu?

A jak ta sytuacja wygląda z perspektywy osoby kupującej auto? Przede wszystkim jeszcze przed podpisaniem umowy powinien on sprawdzić OC. Jeśli wszystko jest w porządku, OC jest aktualne, prawdopodobnie sprzedający bez problemu pokaże dokumenty, które to poświadczają. Co jednak, gdy omawiamy kupno auta, a ubezpieczenie i związane z nim kwestie nadal pozostają tajemnicą? Czyżby ktoś chciał nas oszukać i planował sprzedaż auta bez OC? Zamiast się niepokoić, warto sprawdzić ważność ubezpieczenia. Można to zrobić, korzystając z ogólnodostępnej bazy UFG (Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego). We właściwym polu wystarczy wpisać numer rejestracyjny pojazdu. Jeśli potwierdzimy kupno samochodu z OC, pojawią się informacje zarówno o ważności polisy jaki i wybranym ubezpieczycielu.

SPRAWDŹ: Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu? 

Kupno samochodu bez OC – co robić?

Wiadomo, że kupno auta bez OC jest ostatnią rzeczą, której chciałby nabywca. Jednak z różnych powodów, najczęściej oszustwa, może się zdarzyć, że kupimy auto bez polisy tego obowiązkowego ubezpieczenia. Czy to sytuacja bez wyjścia? Absolutnie nie. Zakup auta bez OC to wcale nie tragedia. Wtedy po prostu musimy niezwłocznie znaleźć ubezpieczyciela i zakupić ubezpieczenie samochodu po zakupie. W tym przypadku niezwłocznie oznacza po prostu dosłownie tego samego dnia, bo przecież jazda bez aktualnej polisy to wykroczenie, za które grozi spora kara finansowa od UFG.  

Kupno auta a OC 

Kiedy miała miejsce sprzedaż samochodu, OC przechodzi na nowego właściciela. Oczywiście jest to konkretna polisa zawarta w wybranym przez poprzedniego właściciela towarzystwie. W związku z tym nabywca może się zastanawiać: kupiłem samochód, co z OC? Korzystać, czy wypowiedzieć? Jazda na poprzedniej polisie jest jak najbardziej możliwa, zwłaszcza, jeśli ta jest ważna jeszcze przez kilka miesięcy. Zmieniają się w niej tylko dane właściciela, reszta, czyli okres wypowiedzenia i czas obowiązywania pozostają bez zmian. Jednak w razie różnic w zniżkach, towarzystwo ubezpieczeniowe może przekalkulować składkę i zażądać dopłaty, co i tak wychodzi korzystniej niż kupno nowej polisy. Jednak trzeba pamiętać, że OC byłego właściciela nie wznowi się automatycznie.  

SPRAWDŹ: Zakup samochodu: umowa kuna-sprzedaży ze współwłaścicielem. 

Kupno samochodu a ubezpieczenie – zmiana polisy

Zmiana właściciela samochodu też się wiązać ze zmianą ubezpieczyciela. W każdej chwili możemy odstąpić od polisy poprzedniego właściciela. Jeśli sądzimy, że znajdziemy dla siebie korzystniejszą ofertę, nie ma na co czekać. Oczywiście warto w tym celu skorzystać z kalkulatora OC. Jak dokonać wypowiedzenia? Wypowiedzenie do poprzedniego ubezpieczyciela należy złożyć w formie pisemnej w formie listu poleconego, faksu lub skanu. Można też udać się w tym celu do agencji ubezpieczeniowej. Trzeba tylko dopilnować, by między jedną a drugą polisą nie było ani dnia przerwy. 

Zobacz także


ul. Aleje Jerozolimskie 142b
02-305 Warszawa
+48 22 490 9000
kontakt@punkta.pl
rodo@punkta.pl
© 2020 mfind IT sp. z o.o.
Wszystkie prawa zastrzeżone.
Marka Punkta należy do mfind IT sp. z o.o.
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram