Jesteś fanem jazdy na dwóch kółkach? Jeśli tak pamiętaj o obowiązkowym OC! Ubezpieczenie motocykla to ochrona w przypadku nieprzewidzianych sytuacji na drodze i poza nią.
Zgodnie z polskim prawem motocykl, musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem OC (odpowiedzialności cywilnej). Polisa chroni zarówno właściciela pojazdu, jak i innych użytkowników dróg w przypadku szkody. Mimo że ubezpieczyciel nie pokryje kosztów naprawy Twojego motoru, jeśli jesteś sprawcą, to sfinansuje naprawę pojazdu poszkodowanych, a także pokryje koszty ewentualnego odszkodowania, które w przypadku braku OC musiałbyś zapłacić z własnych środków. Brak ważnej polisy OC motocykla wiąże się z konsekwencjami prawnymi, w tym karą finansową, a nawet utratą prawa jazdy. Pamiętaj, że obowiązkowe ubezpieczenie OC dotyczy również skuterów i quadów! Sprawdź również jak ubezpieczyć motocykl zabytkowy.
Ubezpieczenie OC chroni przede wszystkim przed odpowiedzialnością finansową za szkody osobowe lub materialne wyrządzone innym osobom lub ich mieniu w wyniku wypadku, którego jesteś sprawcą. Obejmuje koszty leczenia poszkodowanych, naprawy pojazdów, a także wypłatę odszkodowań za spowodowane szkody. Zakres podstawowej ochrony OC jest podobny. Pamiętaj jednak, że wielu ubezpieczycieli oferuje atrakcyjne rozszerzenia do podstawowej polisy, np. mini autocasco.
O ile podstawowy zakres ochrony OC jest podobny, o tyle ceny polis mogą się różnić. Podobnie jak w przypadku właścicieli samochodów, ubezpieczyciele biorą pod uwagę kilka zmiennych, które wpływają na finalną wysokość składki, zarówno jeśli chodzi o sam jednoślad, jak i kierowcę. Ubezpieczenie AC motocykla nie jest obowiązkowe. Jednak pakiet assistance to wiele korzyści w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń na drodze i poza nią, dlatego sprawdzając składkę obowiązkowej polisy, warto sprawdzić, jaka jest wysokość AC w pakiecie z najtańszym OC.
Przy określaniu ceny ubezpieczenia jednośladu ważny jest rodzaj pojazdu, jego marka, model, pojemność silnika, rocznik, przebieg i przeznaczenie – inna składka będzie obowiązywała, jeśli wykorzystujesz pojazd wyłącznie rekreacyjnie, a inna, jeśli jesteś aktywnym pasjonatem sportów motorowych. Najniższe składki są przewidziane dla motocykli turystycznych i chopperów – mimo swoich dużych gabarytów statystycznie rzadziej uczestniczą one w wypadkach w porównaniu do tzw. ścigaczy.
Ubezpieczyciel weźmie pod uwagę również Twój wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny i dotychczasową historię ubezpieczenia. Jeśli jesteś doświadczonym kierowcą i nie masz na koncie stłuczek czy kolizji, możesz liczyć na większe zniżki i atrakcyjniejsze wyliczenie. Ubezpieczyciele mogą też przenosić zniżki otrzymane za bezszkodową jazdę samochodem również na ubezpieczenie motoru. Zastanawiasz się, dlaczego musisz podać informacje o stanie cywilnym? Jako małżonek i rodzic potencjalnie będziesz prowadził spokojniej i rozważniej. Ważne również, aby pamiętać, że kierowcy w dużych miastach muszą zapłacić za OC więcej, ze względu na statystycznie większe ryzyko incydentu.
Dopiero na podstawie tych danych ubezpieczyciel jest w stanie określić tzw. ryzyko ubezpieczeniowe, czyli prawdopodobieństwo, że będziesz sprawcą wypadku, bądź stłuczki. Jeśli chcesz szybko poznać kwotę OC za swój motor, skorzystaj z kalkulatora OC/AC motocykla Punkty i wybierz najlepszą ochronę w atrakcyjnej cenie. Ponieważ ceny ubezpieczeń systematycznie rosną, wyszukiwarka ofert jest odpowiedzią na Twoje pytanie, jak zaoszczędzić na OC.
Ubezpieczenie AC to już zdecydowanie bardziej kompleksowa ochrona. Ochrona obejmuje szkody powstałe w wyniku kolizji lub innego zdarzenia, niezależnie od tego, czy jesteś sprawcą. To również gwarancja wypłaty odszkodowania w przypadku straty motoru, np. w wyniku kradzieży czy szkody całkowitej. W zależności od zakresu ochrony autocasco obejmuje uszkodzenia wynikające z przyczyn losowych, takich jak pożar, zalanie, gradobicie, czy akty wandalizmu. Często ubezpieczenie AC oferuje również dodatkową pomoc drogową – holowanie pojazdu w razie awarii lub wypadku, a nawet naprawę. Jeśli często podróżujesz, warto rozszerzyć zakres ochrony również poza granice kraju. Składka AC motocykla będzie co prawda wyższa, ale weź pod uwagę wysokie koszty naprawy, której musisz dokonać w innym państwie, koszt holowania lub wynajęcia samochodu zastępczego.
Ze względu na różne parametry, przeznaczenie i użytkowników poszczególnych rodzajów motocykli, nie jest zaskakujące, że średni koszt ubezpieczenia dla każdego z nich jest inny. Analizując oferty najtańszego OC dla właścicieli jednośladów, można zauważyć, że ubezpieczyciele biorą pod uwagę nie tylko markę i model motocykla, ale również jego rodzaj.
Zastanawiasz się, jakich dokumentów potrzebujesz do ubezpieczenia?
Jeśli wybrałeś już najlepsze ubezpieczenie OC/AC motocykla, do zawarcia umowy, będą Ci potrzebne dokumenty Twoje i pojazdu, który chcesz objąć ochroną.
W przypadku współwłasności pojazdu ubezpieczyciel może wymagać podania informacji o pozostałych współwłaścicielach. Będą potrzebne wtedy ich numery PESEL, adresy i daty wydania prawa jazdy. Pamiętaj, że podczas zakupu używanego samochodu, oprócz dokumentu potwierdzającego przejęcie własności, czyli umowy kupna/sprzedaży, potrzebne będą również inne dokumenty umożliwiające rejestrację pojazdu, czyli dowód rejestracyjny, karta pojazdu, ubezpieczenie OC oraz dokumenty dotyczące przeglądu samochodu.
Skutery – najmniejsze jednoślady o niewielkiej pojemności silnika mają zwykle niższą składkę niż znacznie mocniejsze ścigacze, chyba że zawyża ją młody wiek kierowcy lub brak historii ubezpieczeniowej czy utracone zniżki na skutek spowodowanych szkód.
Chopper/criuser – znacznie większe jednoślady, które słyną bardziej z wygody niż z prędkości, więc ich właściciele również mogą liczyć na niższą wysokość składki OC. Do tej grupy można też zaliczyć motocykle turystyczne, które mimo większych gabarytów również statystycznie nie zwiększają ryzyka ubezpieczeniowego.
Motocykle sportowe – popularne ścigacze przystosowane do osiągania wysokich prędkości o dużej mocy silnika to również większe ryzyko ubezpieczeniowe, więc wysokość polisy OC będzie wyższa.
Warto też wspomnieć, że istnieją motocykle szosowe mieszanych typów z silnikami o pojemności do 250 cm3 lub większymi, więc składka zawsze ustalana jest indywidualnie dla danego pojazdu.
Motocykliści z bezszkodową historią jazdy mogą liczyć na najtańsze ubezpieczenie OC/AC, ponieważ istnieje niewielkie ryzyko, że spowodują wypadek. Maksymalne zniżki wynoszą nawet 80%. Jeżeli właściciel motocykla nie ma nieskazitelnej historii ubezpieczenia, może poprosić doświadczonego kierowcę o zostanie współwłaścicielem pojazdu. Trzeba jednak pamiętać, że spowodowanie szkody poskutkuje utratą zniżek tej osoby.
Wśród pozostałych kluczowych czynników, które obniżają cenę ubezpieczenia motocykla, można wymienić długi okres posiadania prawa jazdy, wiek motocyklisty czy zamieszkanie w niewielkiej miejscowości. Liczą się także dane techniczne pojazdu – marka, model czy pojemność silnika.
OC krótkoterminowe jest przeznaczone dla motocykla:
Z OC krótkoterminowego korzystają również osoby zajmujące się handlem pojazdami i wykorzystujące motocykle do jazd testowych. W tych przypadkach umowa ubezpieczenia OC motocykla zostaje zawarta na minimum 30 dni lub dłużej. Ochrona nie przedłuża się automatycznie.
Skorzystaj z darmowego kalkulatora OC/AC motocykla na Punkta.pl, aby sprawdzić, gdzie możesz ubezpieczyć motocykl. Wystarczy, że podasz numer rejestracyjny pojazdu, imię, nazwisko i adres e-mail. Po kilku sekundach wyświetli Ci się lista ofert – każda zawiera krótki opis ubezpieczenia motocykla i orientacyjną wysokość składki. Możesz od razu kupić polisę online lub zamówić rozmowę z naszym ekspertem, który pomoże Ci ustalić najkorzystniejszy zakres ochrony. Współpracujemy z firmami oferującymi OC, AC, NNW, assistance, a nawet ubezpieczenie akcesoriów motocyklowych.
W kalkulatorze OC/AC motocykla na Punkta.pl wpisujesz jedynie imię i nazwisko właściciela pojazdu, adres e-mail i numer rejestracyjny. Numer telefonu jest opcjonalny – podaj go, jeśli chcesz zamówić bezpłatną rozmowę z ekspertem. Po wysłaniu formularza zyskujesz dostęp do listy aktualnych ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Jeżeli chcesz kupić OC i AC motocykla online, musisz podać szczegółowe dane w kalkulatorze wybranej firmy. Wymagane jest określenie marki, modelu, rodzaju paliwa, pojemności silnika, przebiegu, rodzaju użytkowania, daty produkcji i zarejestrowania pojazdu. Właściciel motocykla musi podać aktualny kod pocztowy (miejsce zamieszkania), rok wydania prawa jazdy, współwłaścicieli pojazdu i historię szkód.
Tak, prawo jazdy kategorii A nie jest wymagane. Brak prawa jazdy nie przeszkadza w zakupie motocykla, zarejestrowaniu go i podpisaniu umowy ubezpieczenia – zarówno OC, jak i ubezpieczeń dodatkowych. Jedyne, co musisz zrobić, to wskazać głównego kierowcę pojazdu – jego profil, w tym historia ewentualnych szkód, wpływa na wysokość składki.
Pamiętaj, że osoba bez prawa jazdy nie może kierować motocyklem. Jeżeli spowodowałaby szkodę, ubezpieczyciel mógłby zażądać zwrotu wypłaconego odszkodowania, powołując się na regres ubezpieczeniowy.
Ubezpieczenie AC motocykla zapewnia ochronę na wypadek szkód wyrządzonych nieumyślnie przez kierowcę, nieznanych sprawców i wywołanych przez zdarzenia losowe, m.in. fatalne warunki pogodowe. Możesz ubezpieczyć motocykl także na wypadek kradzieży i kupić ochronę akcesoriów motocyklowych.
Ubezpieczenie NNW gwarantuje odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu lub śmierć motocyklisty w nieszczęśliwym wypadku. Ochrona obejmuje także pokrycie kosztów leczenia, czyli wydatków na badania, zabiegi, operacje, lekarstwa, środki opatrunkowe itp.
Dzięki assistance motocykla skorzystasz z pomocy technicznej, medycznej i innych świadczeń w związku z awarią pojazdu, brakiem paliwa, uszkodzeniem opony itp.
Polisa od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) to produkt, który powinien szczególnie zainteresować motocyklistów – jak pokazują statystyki, ta grupa jest najbardziej narażona na kolizje drogowe.
Myślisz o zdobyciu prawa jazdy na motocykl? Poniżej znajdziesz wszelkie informacje na temat kat. A. Krok po kroku podpowiadamy, co zrobić i ile to kosztuje, aby móc poruszać się motocyklem po drogach publicznych.
Po polskich drogach jeździ ponad milion motocykli. Ich sprzedaż rośnie lawinowo. Mimo to, rynek ubezpieczeniowy wciąż nie obfituje w oferty skierowane do ich właścicieli. Za OC płacą niewiele, ale AC bywa nieadekwatnie drogie. Czy kierowcy motocykli są aż tak kosztowni dla towarzystw, czy ubezpieczyciele powinni jednak zmienić podejście?
Ponad 290 tys. osób zaoszczędziły w sumie 159 568 209 zł!
Kupiłeś OC/AC motocykla przez Punkta? Wystaw opinię!
Nawet przez myśl mi nie przeszło, że za polisę OC mogę zapłacić mniej niż 300 zł! Mój dotychczasowy ubezpieczyciel wyliczył mi składkę o ponad 120 zł wyższą. Dzięki tej cenie zdecydowałem się na dodatkowy assistance i nadal całość wyniosła mnie mniej niż w poprzednim roku.
Ubezpieczenie nieruchomości? Z Punktą to nie problem. Przeszłam krok po kroku formularz, wpisałam wymagane dane i zaraz otrzymałam kilkanaście atrakcyjnych ofert dopasowanych do mnie.