Ubezpieczenie motocykla - 6 rzeczy, które trzeba wiedzieć o polisie jednośladu

Aktualizacja:
Ubezpieczenie motocykla – 6 rzeczy, które trzeba wiedzieć o polisie jednośladu

Jazda motocyklem potrafi dostarczyć wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Ale posiadanie jednośladu to także obowiązki. Jednym z nich jest konieczność ubezpieczenia OC motocykla. Podpowiadamy, o czym warto pamiętać kupując polisę dla tego pojazdu.

Ubezpieczenie motocykla

Jeśli poszukujesz taniego i szybkiego ubezpieczenia motocykla, koniecznie przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, gdzie i jak najlepiej ubezpieczyć motocykl oraz skuter.

1. Czy ubezpieczenie OC motocykla jest konieczne przez cały rok?

Już jesienią zeszłego roku pan Piotr postanowił, iż z nadejściem wiosny zamieni swój samochód na skuter, którym znacznie szybciej i taniej poruszać się będzie po stołecznych ulicach. Z końcem kwietnia tego roku kupił więc jednoślad z 2013 roku i zaczął szukać taniego ubezpieczyciela. W związku z tym, że skutera pan Piotr planował używać tylko w miesiącach letnich, poszukiwał na rynku oferty, która proponuje polisy krótkoterminowe. Szybko jednak jego nadzieje na krótkoterminową polisę, a tym samym oszczędności na ubezpieczeniu zostały rozwiane.

Motocykl czy skuter podlega bowiem takiemu samemu obowiązkowi wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia jak samochód.

Jeśli zatem zakupiłeś motocykl z aktywną polisą OC, obowiązuje ona do końca jej trwania. Potem musisz pamiętać o koniecznym przedłużeniu polisy lub ubezpieczeniu jednośladu w innym towarzystwie. Zgodnie, bowiem z nowelizacją ustawy OC z 2013 roku polisa poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie na kolejny rok ubezpieczeniowy. Jeśli kupiłeś nowy jednoślad z salonu pamiętaj, że aby wyjechać nim na ulicę, musisz go najpierw ubezpieczyć.

2. Jakie są kary za brak ubezpieczenia OC motocykla i skutera w 2017 roku?

Okres bez ochrony<br>ubezpieczeniowejWysokość kary
Do 3 dni130 zł
3-14 dni340 zł
Powyżej 14 dni670 zł

Pamiętaj zatem o sprawdzeniu ważności swojej polisy.

Czytaj także: Wyższe kary za brak OC i droższe ubezpieczenia. Gdzie znajdziesz tanie OC?

3. Czy zniżki na ubezpieczenie samochodu przechodzą na ubezpieczenie motocykla i odwrotnie?

Jeśli udało Ci się wypracować zniżki za bezszkodową jazdę podczas ubezpieczenia samochodu, będą one uwzględnione przy wykupieniu ubezpieczenia OC na motocykl czy skuter.

Jednak nie wszystkie towarzystwa na polskim rynku przenoszą zniżki z motocykla i skutera na samochód.

W związku z tym, że polityka przyznawania zniżek kierowcom za bezszkodową jazdę to wewnętrzna sprawa ubezpieczycieli, sytuacja wygląda tu bardzo różnie – od przenoszenia wszystkich zniżek po całkowite ich nieuwzględnianie. PZU na przykład przenosi zniżki w całości z motocykla o pojemności powyżej 125 cm, nie przenosi natomiast wcale z motorowerów i motorynek. Podobnie rzecz ma się w InterRisk czy Warcie.

4. Czy możliwe jest ubezpieczenie motocykla on-line?

Od czasu, kiedy na polskim rynku ubezpieczeniowym pojawiły się towarzystwa ubezpieczeń direct, pan Piotr ubezpieczał swoje samochody przez telefon. W ten sam też sposób chciał ubezpieczyć swój nowo nabyty skuter. Niestety okazało się to nie takie proste a mówiąc wprost wręcz niemożliwe. Niestety nie mamy atrakcyjnej oferty na ubezpieczenie motocykli i skuterów – taką odpowiedź usłyszał pan Piotr dzwoniąc min. do Aviva (obecnie Allianz), AXA Direct, czy Liberty. Jednym towarzystwem directowym, które przedstawiło panu Piotrowi ofertę był Link4, który za pakiet OC, NNW (na 6 tys. zł.) oraz assistance przy pełnych zniżkach zaproponował 125 zł rocznie. W Link4 niestety nie jest możliwe ubezpieczenie motocykla czy skutera w casco, co zmusiło pana Piotra do dalszych poszukiwań.

Czytaj także: Pojazd dla nastolatka – quad, motocykl, motorower, skuter [INFOGRAFIKA]

5. Czy możliwe jest ubezpieczenie AC motocykla?

W poszukiwaniu atrakcyjnej oferty ubezpieczenia swojego jednośladu w pakiecie OC i AC pan Piotr skontaktował się jeszcze między innymi z Wartą i Allianzem. Niestety przez telefon doradcy ubezpieczeniowi nie byli w stanie przedstawić choćby przybliżonej oferty na skuter pana Piotra, za każdym razem zapraszali do kontaktu z agentem. Do kontaktu z agentem zaprosili również pana Piotra pracownicy InterRisk i PZU, które przedstawiły pełną ofertę na ubezpieczenia OC i AC.

6. Gdzie najlepiej i najtaniej na polskim rynku ubezpieczyć jednoślad?

Za ubezpieczenie OC i AC jednośladu z 2013 roku, o pojemności <50 cm, mocy 4 KM, InterRisk zaproponował panu Piotrowi (35 lat, pełne zniżki w OC i AC) 1320 zł. PZU za taki sam pakiet z dodatkowym NNW na 15 tys. i dodatkową ochroną zniżek 512 zł.

Wybór ubezpieczyciela nowo nabytego skutera w odróżnieniu od poszukiwań nie był dla pana Piotra trudny.

Czytaj także: Wiemy już, kto oferuje najtańsze OC 2018! Sprawdź, u którego ubezpieczyciela zapłacisz najmniej w swoim mieście  [RAPORT]

Ubezpieczenie motocykla

Aviva i Allianz razem od 2 lipca!
Ubezpieczalnie łączą się w Polsce pod jedną marką!
Masz ubezpieczenie w Aviva? Od 2 lipca 2022 roku Aviva i Allianz łączą się
pod wspólną nazwą – Allianz. Grupa Allianz to jeden z wiodących ubezpieczycieli na świecie, obsługujący 126 mln klientów w ponad 70 krajach. Co to oznacza dla klientów? Twoje ubezpieczenie jest nadal ważne, a wszystkie podpisane umowy obowiązują jak dotychczas!

Podsumowanie

  • Motocykle i skutery podlegają takiemu samemu obowiązkowi posiadania obowiązkowego ubezpieczenia jak samochody.
  • Zniżki za bezszkodową jazdę samochodem są uwzględniane przy ubezpieczeniu skutera.
  • Na polskim rynku ubezpieczeń direct nie ma możliwości wykupienia pakietów OC i AC na motocykl czy skuter.
  • Aby ubezpieczyć motocykl czy skuter w pakiecie OC + AC niezbędne jest udanie się do agenta ubezpieczeniowego.
  • Najatrakcyjniejszą ofertę pakietową OC i AC dla jednośladów na polskim rynku ma PZU.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
13 Comments
Starsze
Nowsze
Inline Feedbacks
View all comments
martaskorupka
martaskorupka
8 lat temu

ubiezpieczenie motocyklu jak skutera jest wazne, poniewaz tak samo jak auto jest to urzadzenie do przemieszniania sie w róznych warunkach, rózne wypadki moga sie zdarzyc, w zaleznosci od rodzaju i uzytkowania należy dobrac najlepsza oferte dla siebie

Marcin Trzaska
Marcin Trzaska
8 lat temu

Ubezpieczenie motocykla jest znacznie bardziej istotne. I w tym wypadku warto także się rozejrzeć za autocasko. Motor jest znacznie bardziej narażony na wszelkie usterki. Od błahych stłuczek przy manewrowaniu, po obcierki przy wymijaniu pojazdów w korkach. Nie mówiąc już o tym, że zwykle traktujemy zakup motocykla jako rodzaju drogiej zabawki, wkładamy w niego znacznie więcej pieniędzy, czasu i miłości niż do zwykłego samochodu, więc warto zabezpieczyć swoje maleństwo przed wszelkimi losowymi wypadkami.

Arek Yamaha
Arek Yamaha
7 lat temu

Ciekawe, że PZU ma najatrakcyjniejszą ofertę… Chyba ktoś zapomniał cudzysłowia użyć. Mają ponad 2 razy drożej!!!! to jest atrakcja?

Agata Ostrowska-Jasik punkta.pl
Agata Ostrowska-Jasik punkta.pl
7 lat temu
Reply to  Arek Yamaha

W opisywanym przypadku PZU zaproponowało najniższą stawkę za ubezpieczenie OC i AC.
Stawki za ubezpieczenie na rynku są bardzo zróżnicowanie i dlatego nie należy się sugerować tym, że komuś wyszło gdzieś najtaniej, Zawsze trzeba sprawdzać cenę indywidualnie dla siebie i swojego pojazdu.

Drag 125
Drag 125
6 lat temu

Witam proszę o racjonalne wytłumaczenie wzrostu ubezpieczenia OC na motocykl o prawie 100%. 2015 rok ubezpieczenie w Warcie kwota 45 zł, oferta ubezpieczenie na 2016 79 zł? Jak dla mnie jest to zwykła zdzierstwo.

Agata Ostrowska-Jasik
Agata Ostrowska-Jasik
6 lat temu
Reply to  Drag 125

Niestety, takie pytanie powinno skierować się do Warty 😉
Ja mogę tylko napisać, że niestety w najbliższym czasie stawki za ubezpieczenie OC będą stale rosły, a najbardziej mogę odczuć to właśnie Ci którzy płacą najmniej (motory, skutery itp.)

Tomek
Tomek
5 lat temu
Reply to  Drag 125

to statystyka, a nie ździerstwo, a twój komentarz to ignorancja

Grzegorz
Grzegorz
6 lat temu

Witam, czy mozecie polecic jakie firmy uwzgledniaja zagraniczny przebieg ubezpieczenia? Jest coraz wiecej polakow ktorzy wracaja do polski po dlugim pobycie zzagranicy, a ubezpieczanie od najwyzszej stawki jest dosyc drogie.

exn
exn
6 lat temu

jak kupi stary motor (jak pamiętam od 40lat) to nie musi płacić OC za cały rok

Pat
Pat
6 lat temu

Mam 22 lata, od 4 lat prawo jazdy na kat B, żadnej kolizji. Zamierzam kupić CB500 rocznik załóżmy ’96, z 50 000 tys. km przebiegu. Na podstawie takich danych PZU uwzględniło przysługujące mi zniżki + ochrona zniżek za niewielką kwotę i wykalkulowało OC na 194 zł.
Według mnie to dobra oferta, szczególnie, że jestem młodym kierowcą. Na razie nie porównywałam innych ubezpieczycieli, więc nie wiem czy jest to najlepsza opcja. Koszt kosztem, nie znam się za bardzo na tym, ale warto też wziąć po uwagę fakt czy ubezpieczyciel w razie kolizji jest solidny i można niego liczyć.

Radek
Radek
6 lat temu
Reply to  Pat

Żaden ubezpieczyciel nie jest teraz solidny. Wszyscy jak jeden zaniżają kosztorysy w razie wypłaty odszkodowania.

Andrzej
Andrzej
6 lat temu

A czy 15 latek moze ubezpieczyć skuter do 125ccm

Maciej Putrzyński
Maciej Putrzyński
6 lat temu
Reply to  Andrzej

Witam

jeśli chodziło Panu o współwłasność przy ubezpieczeniu skutera, to jest to jak najbardziej możliwe 🙂 Tylko im większa pojemność, tym większa składka za ubezpieczenie. Łatwiej jest kupić przyczepkę, która używana jest okazjonalnie albo wcale, składka za nią jest niewielka a niepełnoletni współwłaściciel zbiera za nią zniżki 🙂

Pozdrawiam