Najczęściej popełniane błędy przy zakupie ubezpieczenia mieszkania

Aktualizacja:
ubezpieczenie mieszkania

Kupiłeś nieruchomość i stoisz przed wyborem odpowiedniej polisy? A może chcesz przedłużyć swoje obecne ubezpieczenie mieszkania i nie wiesz, na co się zdecydować? Sprawdź, jakich błędów nie popełnić, by nie wyrzucić pieniędzy w błoto i należnie chronić swoje cztery kąty.Najczęściej popełniane błędy przy zakupie ubezpieczenia mieszkania mogą zniweczyć taką ochronę! Na co uważać?

Sam proces zakupu ubezpieczenia mieszkania, to tzw. krótka piłka – możesz to zrobić choćby online, za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń. Pamiętaj, by nie decydować się jednak na pierwszą lepszą ofertę. Dobra polisa ubezpieczeniowa zapewni należytą ochronę Twojej nieruchomości oraz bezpieczeństwo jej mieszkańcom. Jakich błędów nie popełnić podczas jej zakupu? Sprawdź poniższe zestawienie.

Zbyt wąski zakres ubezpieczenia

Podstawowa polisa mieszkaniowa obejmuje ochroną jedynie mury, czyli zapewnia minimalną ochronę. Do murów zaliczane są takie elementy, jak: podłogi, ściany, sufity i zapewnia pomoc jedynie w wyniku podstawowych zdarzeń losowych, w wyniku których mury mieszkania lub domu uległy zniszczeniu. Liczbę zdarzeń losowych, które brane są pod uwagę podczas wypłaty odszkodowania, znajdziesz w OWU. Do takich mogą się zaliczyć np. uderzenie pioruna, grad, pożar czy zalanie. Warto więc, byś oprócz ochrony murów, zadbał również o ochronę innych, wartościowych przedmiotów znajdujących się w nieruchomości, do których należą przykładowo kosztowne sprzęty RTV oraz AGD.

Taką „gołą” polisę kupują często osoby, które potrzebują ubezpieczenia mieszkania np. wymaganego przez bank przy kredycie. Warto zadać sobie odrobinę trudu i oferty porównać. Za te same pieniądze z dużym prawdopodobieństwem kupimy polisę, która naprawdę nas ochroni, a nawet zapewni darmowe wsparcie fachowców w przypadku awarii. Porównania możesz dokonać np. tutaj. 

Kierowanie się tylko i wyłącznie ceną polisy

Najniższa składka nie oznacza najlepszej ochrony. Sprawdź dostępne pakiety, które cenowo nie będą dużo droższe, a zapewnią Ci należyty spokój i bezpieczeństwo. Podstawowy pakiet nie pomoże Ci w kryzysowych sytuacjach. Przydatne zaś może się okazać dodatkowe ubezpieczenie assistance lub OC w życiu prywatnym, o którym napiszę poniżej. Dodatkowe opcje polisy mogą Cię kosztować zaledwie kilka lub kilkanaście złotych, a zyskasz dzięki nim kompleksową ochronę.

Niedoubezpieczenie nieruchomości

Jednym z najpowszechniejszych błędów popełnianych przy ubezpieczeniu mieszkania jest jego niedoubezpieczenie. Czym tak naprawdę jest niedoubezpieczenie mieszkania? W skrócie – jest to sytuacja, w której suma ubezpieczenia jest niższa od wartości przedmiotu ubezpieczenia. Jak to możliwe? Do niedoubezpieczenia doprowadzamy poniekąd na własne życzenie. Zawierając umowę ubezpieczenia nieruchomości, musimy podać wartość swojego mienia.

Często celowo ją zaniżamy. Dlaczego? Niższa wartość to automatycznie niższa składka za polisę. Podejście to może okazać się jednak zgubne, a jego skutki odczujemy najdotkliwiej np. w sytuacji, gdy dojdzie do szkody całkowitej. Wówczas odszkodowanie zostanie wypłacone nam wyłącznie do sumy ubezpieczenia wskazanej przy zakupie polisy, a ta może okazać się niewystarczająca na pokrycie wszystkich szkód.

Błędne informacje o zabezpieczeniach i stanie faktycznym

Zawierając umowę z ubezpieczycielem, będziesz zobowiązany podać wszelkie informacje dotyczące zabezpieczeń umiejscowionych w Twojej nieruchomości. W zależności od liczby posiadanych zabezpieczeń antywłamaniowych, cena składki będzie różna – im jest ich więcej, tym będzie niższa. Jeśli więc przy wejściu do Twojego domu nie ma kamery, furtka nie jest zamykana, a systemu alarmowego nie masz i nie planujesz zakupić, to nie koloryzuj, bo w przyszłości, w razie ewentualnych szkód, możesz nie otrzymać odszkodowania, co będzie następstwem błędnych informacji o zabezpieczeniach, które podałeś podczas zakupu.

Niezaktualizowanie informacji w polisie

Jeśli chcesz przedłużyć swoją aktualną polisę lub podczas jej trwania w Twoim mieszkaniu dużo się zmieniło, to pamiętaj, by zaktualizować ją i podać wszelkie informacje zgodne z prawdą. Tutaj należy wspomnieć o wszelkich zmianach, jakie zaszły w Twoim mieszkaniu od momentu zakupu ubezpieczenia. Jeśli więc przeprowadziłeś w domu remont, wymieniłeś na nowe okna lub drzwi czy zakupiłeś nowszy sprzęt AGD lub RTV, to automatycznie wzrosła wówczas wartość Twojej nieruchomości. Poprzednia suma ubezpieczenia może się więc okazać niewystarczająca w przypadku wypłaty ewentualnego odszkodowania za spowodowane w mieszkaniu szkody.

Brak OC w życiu prywatnym

To bardzo ważny element ubezpieczenia mieszkania. Odpowiedzialność cywilna w życiu prywatnym ochroni Cię w sytuacji wyrządzenia szkody osobie trzeciej. Jeśli na przykład w Twoim domu pękła rura, pralka lub inny sprzęt uległ awarii w wyniku czego zalałeś sufit sąsiadowi, to ta dodatkowa polisa pomoże Ci uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji finansowych, które mogą być spore. Naprawa szkody u Twojego sąsiada odbędzie się z pomocą odszkodowania od ubezpieczyciela.

Brak przeglądów: brak odszkodowania

Systematyczne dokonywanie przeglądów stanu technicznego budynku leży w gestii każdego właściciela. Jest to wymóg nałożony nie tylko przepisami prawnymi, ale także wymaganiami ubezpieczyciela. Każda kontrola stanu technicznego instalacji gazowej czy przewodów kominowych musi zostać odpowiednio udokumentowana. Klasyczną praktyką ubezpieczycieli jest zapis w OWU wyłączenia odpowiedzialności w przypadku, gdy niewykonanie należytego przeglądu miało wpływ na powstanie zdarzenia lub też w jakikolwiek sposób przyczyniło się do rozmiaru szkód. Przykładowo: jeśli dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym, a my nie będziemy dysponowali ważnym zaświadczeniem o przeglądzie, ubezpieczyciel odmówi nam wypłaty odszkodowania.

Nieczytanie OWU: nieznajomość zakresu umowy

Statystycznie, co dziesiąta osoba nie czyta umów, które podpisuje. Co trzeci Polak przyznaje, że czyta je tylko pobieżnie. W przypadku ubezpieczeń najbardziej „dostaje się” OWU, do którego rzadko kiedy przywiązujemy większą uwagę. A to poważny błąd! Zapoznanie się z zapisami zawartymi w OWU jest warunkiem podpisania umowy. Co najważniejsze – podpisując umowę, automatycznie akceptujemy zapisy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. To w tym dokumencie zawarte są zarówno obowiązki nasze, jak i ubezpieczyciela. Tam znajdziemy także dokładny zakres polisy oraz wyjaśnienie pojęć, które nie raz mogą okazać się mylące.  Co najważniejsze – znajdziemy tam wykaz szeregu zdarzeń, które nie są objęte ochroną ubezpieczeniową, czyli tzw. wyłączeń odpowiedzialności. I to właśnie na nie warto zwrócić szczególną uwagę.

To najczęstsze błędy, jakie zdarzają się osobom kupującym ubezpieczenie mieszkania. Weź je pod uwagę przy wyborze polisy!

Podsumowanie

  1. Zakup polisy ubezpieczeniowej musi być przemyślany, a produkt odpowiednio dobrany do Twojej nieruchomości.
  2. Pamiętaj, by nie decydować się na pierwszą lepszą ofertę i nie kierować się ceną.
  3. Podczas zakupu podawaj tylko prawdziwe informacje - podaj rzeczywistą wartość nieruchomości, liczbę i rodzaj zabezpieczeń antywłamaniowych oraz informuj ubezpieczyciela o zmianach, jakie zaszły w Twoich czterech kątach.
  4. Oprócz murów, warto ubezpieczyć również wszelkie przedmioty, które znajdują się wewnątrz.
  5. Dobrą opcją będzie również dodatkowa polisa OC w życiu prywatnym - pomoże Ci w kryzysowych sytuacjach, kiedy np. zalejesz sufit sąsiada z dołu.

Oceń artykuł: 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars

Loading...
Zasubskrybuj
Powiadom o
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments